Ochutnejte koňak!

Popularita koňaku v Česku roste. Teď můžete koňak ochutnat i v našich kavárnách. Proč je koňak tak oblíbený, jak si správně vybrat ten pro vás nejlepší a jak ho správně pít?Láhev toho nejlepšího koňaku vyjde i na desítky milionů korun. A není divu. Pravý koňak je vůbec nejušlechtilejším destilátem. Je to ve své podstatě brandy, tedy vinná pálenka vyzrálá v dubových sudech. Od brandy nebo armagnaku ho však odlišuje původ a velmi přísná pravidla upravující jeho výrobu. Hrozny, ze kterých je možné vyrábět pravý koňak, musejí uzrát na některé z vinic v šesti regionech obklopujících francouzské město Cognac. Nejprestižnější koňaky zrají až 100 let ve speciálních sudech označovaných jako tierçons, které zaručují jedinečnou ušlechtilost a intenzitu chuti. A tomu pochopitelně odpovídá i cena.

Historie koňaku
Kdo vlastně vymyslel brandy, a potažmo tedy i koňak, o tom se dodnes vedou spory. Nejčastěji uslyšíte, že to byli Holanďané, čemuž by ostatně odpovídal i název brandy. Pochází totiž z holandského brandewijn, což v překladu znamená ohnivé nebo také spálené víno. Tato vinná pálenka se lépe převážela a také snižovala daňovou zátěž, která se kdysi neplatila podle množství čistého lihu, ale podle množství nápoje. Dále se pak měla pálenka naředit vodou. Jenže jak už to tak bývá, přišlo se na to, že vinná pálenka skladovaná v sudech velmi dobře chutná i neředěná. A tak se zrodila brandy. S koňakem to pak údajně bylo podobné. Kyselé hrozny z oblasti městečka Cognac se totiž hodily jedině k vypálení.

Jak se vyrábí?
Koňak se destiluje z bílého vína, které je nebývale kyselé a velmi suché. Takové víno musí být vyrobené alespoň z 90 % z odrůd Ugni Blanc, Folle Blanche nebo Colombard. Zbývajících 10 % může pocházet i z jiných, zákonem stanovených odrůd. Z vybraných hroznů se nejprve fermentací vyrobí víno, které se po dvou až třech týdnech destiluje ve speciálních zařízeních. Výsledkem toho je bezbarvý destilát o obsahu zhruba 70 % alkoholu. Na výrobu jednoho litru koňaku je potřeba devět litrů vína. Co dělá koňak unikáním, je zrání v sudech, kde dostává svoji barvu a kde se také dotváří jeho chuť.

Co můžete ochutnat v našich kavárnách?
V našich kavárnách můžete ochutnat koňaky Rémy Martin Centaure de Diamant vyrobené z nejvybranějších hroznů ze dvou nejkvalitnějších oblastí v samotném srdci francouzského regionu okolo městečka Cognac, z Grande Champagne a Petite Champagne.

Ochutnejte koňak!
Ochutnejte koňak!

J&T BANKA Café